Araştırmanın Kimliği

Bu çalışma 27 AĞUSTOS – 2 EYLÜL 2016 tarihlerinde BİNALİ YILDIRIM BAŞBAKANLIĞI’NDAKİ 65. T.C. HÜKÜMETİNİN İLK YÜZ GÜN PERFORMANS ARAŞTIRMASI başlıklı Türkiye Geneli 54 milyon seçmenin 20.000 de biri ile 2.700 kişi ile telefonla yapılan bir araştırmanın (CATI METODU) özet raporudur.

Araştırmanın; finansmanını MAK Danışmanlık A.Ş. karşılamış olup; Araştırmanın analiz ve değerlendirme çalışmalarını MAK Danışmanlık A.Ş. bünyesinde faaliyet gösteren ARGEDER DÜŞÜNCE ENSTİTÜSÜ hazırlamıştır.

MAK Danışmanlık olarak yaptırttığımız bu çalışmada toplumun sosyo-kültürel ortalamasına uygun doğru ve yeterli denek belirleme, bu deneklere bağlı olarak verilerin çoklu analizlerle ölçümlenmesinde LİKERT METODU kullanılmıştır. Saha çalışmasında %1.3 yanılma / hata payı ile değerlendirme yapılmıştır.

Araştırmada deneklerin belirlenmesinde % 54.5 erkek, % 45.5 bayan olmak üzere cinsiyet dengesi oluşturulmaya çalışılmıştır.

 

 

Yarın bir seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz? MAK Danışmanlık olarak her ay yaptığımız araştırmaların aylık trend belirleme sorusu olup toplumun siyasi eğilimlerini tespit etmektedir. 1 Kasım’dan bu güne Ak Parti’nin zaferle çıktığı o seçimden sonra bu partiye oy veren vatandaşların memnuniyetini göstermesi bakımından önemlidir. Araştırmamıza katılan 2700 kişiden 1377 kişi Ak Parti, 567 kişi CHP, 378 kişi MHP, 189 kişi HDP, 41 kişi diğer partilere oy vereceğini söylediler.

Bu sonuç; Ana muhalefet CHP’de bir kan kaybı ve bu partiye oy veren seçmende partisine karşı bir stabil duruş; MHP’de ise 15 Temmuz öncesi baraj tartışmalarına kadar inen oy grafiği 15 Temmuz gecesi ve sonrasında ortaya konulan milli duruş ve net tavır MHP de ciddi oy artışını getirmiştir. Terörün arka bahçesi algısına sahip HDP’de ise ciddi düşüşün devam etmekte olduğunu göstermektedir.

Bu araştırma sonucunun sandığa böyle yansıması halinde TBMM ye girecek parti sayısının muhtemelen 3 parti olması kuvvetle muhtemeldir.  Bu durumda yüzdelik orandaki artıştan çok daha fazla olarak milletvekili sayı yansıması olabilir.

 

 

Yarın Cumhurbaşkanlığı seçimi olsa oyunuzu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a verir misiniz? Sorusuna Araştırmamıza katılan 2700 kişiden 1377 kişi Ak Parti, 567 kişi CHP, 378 kişi MHP, 189 kişi HDP, 41 kişi diğer partilere oy vereceğini söylemişlerdi. Bu sayısal oranlar içinde her parti seçmenine ayrı ayrı sorduğumuzda…

Ak Partiye oy vereceğini söyleyen 1350 kişi, CHP’ye oy vereceğini söyleyen 193 kişi, MHP’ye oy vereceğini söyleyen 310 kişi ,HDP’ye oy vereceğini söyleyen 68 kişi ve bu 4 parti dışındaki diğer Partilere oy vereceğini söyleyen 29 kişi yani araştırmaya katılan 2700  kişiden 1950 siyarın olası bir Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a oy vereceğini söyleyerek 2 yıl önce % 52 oyla seçilen Cumhurbaşkanına şaşırtıcı bir oranda oy verebileceğini ifade etmektedir.

% 52’lik Cumhurbaşkanlığı seçiminin üzerinden 2 yıl geçtiği bugünlerde; 2 yıllık performansıyla CHP seçmeninin %34 lük desteğini, MHP’li seçmenin % 82 lik, HDP’li seçmenin ise %36’lık desteğini  almış bir seçilmiş Cumhurbaşkanımız var.Cumhurbaşkanının toplamda kararsızlar hariç % 71.15’ lik  destekle desteklendiğini görüyoruz. Bu oran kararsızların dengeli rakamsal dağılımında daha da artmaktadır. Bu sonuç;  vatandaş nazarında 15 Temmuz öncesi ve sonrasında yaşananlarla yakalanan milli birlik ruhunun yansıması olarak Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkenin sigortası olarak görüldüğüne işaret etmektedir.

 

 

BİNALİ YILDIRIM BAŞBAKANLIĞI’NDAKİ 65. T.C. HÜKÜMETİNİN İLK YÜZ GÜN PERFORMANS ARAŞTIRMASI’nın en temel sorusuna verilen cevap; bugüne kadar pek çok araştırma yapmış bir araştırma firması olarak bizi de çok şaşırttı.

Zira sadece 100 gün önce Ak Parti Genel Başkanlığı / Başbakanlık görevini üstlenen Binali Yıldırım,araştırmamıza katılan vatandaştan çok yüksek bir destek almaktadır. Bu destek yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz? Sorusuna verilen cevaptaki oranın % 10 üzerindedir.

Yarın seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz? Sorusuna verilen cevapla hükümeti başarılı buluyor musunuz? Arasındaki % 10 luk farkın 15 Temmuz’da yaşananlar karşısında hükümetin dik duruşuna verilen destek olarak okunmalıdır. Millet hain bir darbe sonrası her koldan saldırıya uğrayan ülkemiz hükümetini bu aşamada destekleyerek milli vicdanın duruşunu göstermektedir.

65. TC Hükümetinin Başbakanı Binali Yıldırım hükümetinin başarılı bulunması açılan toplumsal kredinin büyüklüğü kadar, ülkemize diz çöktürmek isteyen iç ve dış güçlere karşı mücadelesine milletin desteğini göstermektedir.

 

 

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin uygulayıcısı FETÖ ye karşı Türk toplumu son derece öfkeli. Bunun iki temel nedeni var. Bunlardan birincisi şüphesiz 15 Temmuz gecesi bu millete yaşatılan kanlı darbe girişimi. İkincisi 40-50 yıl boyunca milletin manevi ve milli duygularının sömürülmesiyle palazlanan bu yapı karşısında milletin kandırılmışlık duygusu…

Vatandaşın % 72 ‘si hükümetin mücadelesini başarılı bulurken hayır diyen %10 luk kesim bu mücadeleyi yetersiz buluyor. Kararsızların rakamsal dağıtımı % 90 ları bulan mücadeleye desteği göstermesi bakımından çok önemlidir.

 

 

65. TC Hükümeti Başbakanı Binali Yıldırım’ın toplumsal algısını görmek adına sorduğumuz “BAŞBAKAN BİNALİ YILDIRIM’I BİR CÜMLE İLE ÖZETLEMENİZ GEREKSE NASIL TARİF EDERSİNİZ? Sorusuna toplumun verdiği cevaplar Başbakan’ın halktan biri, az konuşan ama konuştuğu her konuyu yapan, Cumhurbaşkanı ile uyumlu, kararlı ve çözüm üreten, esprili, gülümseyen ve gülümseten bir profille toplumsal kabul katsayısı çok yüksek bir lider olduğunu gösteriyor.

Görev yaptığı 100 günde Türkiye’de yaşananlar pek çok ülkede 100 yılda yaşananlardan fazla olan Sayın Yıldırım’ın Başbakanlığındaki 65. Hükümet aldığı hızlı kararlarla ciddi badireleri başarı ile aşarak daha şimdiden tarihe geçti.

 

 

Türkiye’nin FETÖ ile bürokrasi, iş dünyası vb. mücadelesinden sonra geldiğimiz bu noktada size göre mutlaka atılması gereken adımlar nelerdir? Sorusuna araştırmaya katılanların üçte biri FETÖ nün siyasi ayağı temizlenmelidir, derken yeni FETÖ’ lerin yeni paralel yapıların oluşması ihtimali vatandaşın önemli bir endişesi olarak dikkat çekmektedir.

Halkın masum milli ve dini duygularının istismarının engellenmesi adına devlet denetimli dini ve milli duyguları doğru ve güçlendirici kurum ve kuruluşların desteklenmesi önemlidir. Bu anlamda Diyanet, İlahiyat Fakülteleri, İmam Hatip Okulları, Kur’an Kursları, Yurt ve Kurslar tek tek incelenmeli ve paralel oluşumlar engellenmelidir.

Bu operasyonlar sürecinde suçlu unsurların yanısıra olabilecek mağduriyetler de minimize edilmelidir.

 

 

Türk ordusunun sınırötesi operasyonunu destekliyor musunuz? Sorusuna araştırmamıza katılan vatandaşlar pek çok konuda farklı düşünseler, farklı partilere oy verseler de devletin bekası ve milli konularda dünya devletlerini kıskandıracak bir beraberlik sergilemektedirler. Bunu 15 Temmuz’da gösterdikleri gibi terörün her türlüsü ile mücadele konusunda da göstermektedirler.

Sınır ötesi operasyona destek vermeyenlerin de alel ekseri mücadeleyi desteklemediklerinden değil özellikle stratejik müttefikimiz olan ABD başta olmak üzere batı ülkelerinin ihanet ihtimallerini ifade etmişlerdir.

 

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment