Araştırmanın Kimliği

         Bu çalışma iki farklı saha araştırmasını içermektedir. Her iki çalışmanın ortak sorularını; hem ayrı ayrı hem de genel sonuçlarla farklılıklara da dikkat çekerek kamuoyuna arz ediyoruz.

Bu iki çalışmadan birincisi;

MAK DANIŞMANLIK olarak 19-23 EYLÜL 2015 tarihinde  30 BÜYÜKŞEHİR’den (DİYARBAKIR, ŞANLIURFA, MARDİN, VAN hariç) 26 Büyükşehir’de ve (SİNOP, DÜZCE, GİRESUN, KARAMAN, KIRIKKALE, GÜMÜŞHANE, ELAZIG, SİVAS, BİLECİK, YOZGAT, AMASYA, ISPARTA, UŞAK, OSMANİYE, NİĞDE, KIRKLARELİ, KARABÜK, KÜTAHYA, ZONGULDAK) 19  il, 171  ilçe de 5500 kişi ile YÜZYÜZE görüşmelerle yapılmıştır.

 

Bu iki çalışmadan ikincisi;

12-16 EYLÜL 2015 tarihinde  4 BÜYÜKŞEHİR (DİYARBAKIR, MARDİN, ŞANLIURFA, VAN) ve 12  il (ŞIRNAK, HAKKARİ, AĞRI, IĞDIR, SİİRT, BİTLİS, BİNGÖL, MUŞ, BATMAN, TUNCELİ, AĞRI, KARS), 121  ilçe de BÖLGENİN SEÇMEN SAYISI OLAN 5.074.000 kişinin onbinde 3 ile (1521 kişi ile) canlı telefon görüşmeleri ( kantitatif araştırma tekniklerinden CATİ (canlı kayıtlı telefon görüşmeli) yararlanarak )ile yaptırttığımız EYLÜL 2015 DOĞU / GÜNEYDOĞU BÖLGESİ SİYASİ ORTAM DEĞERLENDİRMESİ’dir.

EYLÜL 2015 TÜRKİYE SİYASİ ORTAM DEĞERLENDİRMESİ başlıklı finansmanını MAK Araştırma Değerlendirme Danışmanlık A.Ş. nin karşıladığı, Analiz ve Değerlendirme Çalışmalarını bünyemizde faaliyet gösteren ARGEDER DÜŞÜNCE ENSTİTÜSÜ’nün hazırladığı çalışmamızın özet raporudur.

MAK Danışmanlık olarak yaptırttığımız bu çalışmada toplumun sosyo-kültürel ortalamasına uygun doğru ve yeterli denek belirleme, bu deneklere bağlı olarak verilerin çoklu analizlerle ölçümlenmesinde LİKERT METODU kullanılmıştır. Saha çalışmasında %1.2 yanılma / hata payı ile değerlendirme yapılmıştır.

Araştırmada deneklerin belirlenmesinde % 53.6 erkek, % 46.4 bayan olmak üzere cinsiyet dengesi oluşturulmaya çalışılmıştır.

 

MAK DANIŞMANLIK EYLÜL 2015 SİYASİ GÜNDEM ARAŞTIRMASI

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment