Araştırmanın Kimliği
MAK DANIŞMANLIK olarak 18-26 MAYIS 2015 tarihinde 30 BÜYÜKŞEHİR ve KARAMAN, KARS, SİİRT, KIRIKKALE, BAYBURT, ADIYAMAN, ELAZIG, SİVAS, BİLECİK, YOZGAT, AMASYA, ISPARTA, OSMANİYE, KIRKLARELİ, KARABÜK, KÜTAHYA, NEVŞEHİR 17 il, 183 ilçe de 8.100 kişi ile YÜZYÜZE görüşmelerle yaptırttığımız MAYIS 2015 TÜRKİYE 2015 GENEL SEÇİM ÖNCESİ SON SİYASİ ÖLÇÜM başlıklı FİNANSMANINI MAK Araştırma Değerlendirme Danışmanlık Mü. Org. İnş. ve Tic. A.Ş. nin karşıladığı, ANALİZ ve DEĞERLENDİRME ÇALIŞMALARINI bünyemizde faaliyet gösteren ARGEDER DÜŞÜNCE ENSTİTÜSÜ’nün hazırladığı çalışmamızın özet raporudur.
MAK Danışmanlık olarak yaptırttığımız bu çalışmada toplumun sosyo-kültürel ortalamasına uygun doğru ve yeterli denek belirleme, bu deneklere bağlı olarak verilerin çoklu analizlerle ölçümlenmesinde LİKERT METODU kullanılmıştır. Saha çalışmasında %1.2 yanılma / hata payı ile değerlendirme yapılmıştır.
Araştırmada deneklerin belirlenmesinde % 51.6 erkek, % 48.4 bayan olmak üzere cinsiyet dengesi oluşturulmaya çalışılmıştır.
Çalışmamız içinde ayrıca ikinci bir çalışma da YURTDIŞINDAKİ TÜRKİYE CUMHURİYETİ VATANDAŞLARINA YÖNELİK yaptığımız siyasi eğilim araştırmamızda ayrıntılarını abonelerimize dağıttığımız bir önemli çalışmanın özetini de içermektedir.
MAK DANIŞMANLIK olarak 18-26 MAYIS 2015 tarihleri arasında finansmanını MAK Danışmanlık A.Ş.’nin karşıladığı ALMANYA, FRANSA, HOLLANDA, BELÇİKA, AVUSTURYA da Avrupa’nın 5 ülkesinde o ülkelerdeki seçmen vatandaşlarımızın yaklaşık binde biri ile 2155 kişi ile YÜZYÜZE metotla yaptırdığımız ve yine seçmen sayısının oransal dengesini olabildiğince dikkate alarak hazırladığımız, hata payı % 2 olan ve likert metoduyla analiz ettiğimiz çalışmadır.

 

MAK-DANIŞMANLIK-SEÇİM-ÖNCESİ-SON-ARAŞTIRMA

Bir cevap yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment