Muhalefette çatı çatlağı
Untitled-36
Cemaat intihar etti
26 Ağustos 2016
Untitled-32
Paralelciler seçim yalanlarına şimdiden başladı
26 Ağustos 2016
Hepsi

Muhalefette çatı çatlağı

Untitled-34

Ekmeleddin İhsanoğlu ismine, hem CHP ve MHP tabanlarından hem de Meclis dışındaki parti ve STK’lardan tepkiler sürüyor. CHP’de görev yapmış önemli isimlerin ‘İhsanoğlu’ için başlattığı ‘istemezük’ kampanyasına MHP tabanından da destek var. Muhalefetteki ‘çatı çatlağı’ araştırma şirketlerinin anketlerine de yansıyor.

MUHAMMET ERDOĞAN / ANKARA – Mehmet Ali Kulat Başkanlığındaki MAK Danışmanlık Şirketi, cumhurbaşkanlığı seçimlerine ilişkin dev bir anket yaptı. Seçimlere yaklaşık 45 gün kala, 20-21-22 Haziran tarihlerinde 30 Büyükşehir ve 22 il genelinde 8640 kişi ile yüz yüze görüşülerek yapılan araştırmada çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Söz konusu araştırmada görüşülen 8 bin 640 kişiden; 3 bin 888’i AK Partili, 2 bin 506’sı CHP’li, bin 206’sı MHP’li, 605’i BDP’li ve 191’i diğer partilerden olduğunu bunun yanında 154’ü ise görüş bildirmek istemediğini belirtti. Ankette, ‘Cumhurbaşkanı kim olmalıdır?’ sorusuna; AK Partililer yüzde 96 ile Başbakan Erdoğan, CHP’liler yüzde 62 ile Ekmeleddin İhsanoğlu, MHP’liler yüzde 71 ile yine İhsanoğlu, BDP’liler yüzde 86 ile Selahattin Demirtaş cevabı verirken bu dört parti dışındakiler veya partisini belirtmeyenler ise ağırlıklı olarak Başbakan Erdoğan cevabını verdi.

MUHALEFET SEÇMENİ SANDIĞA GİTMİYOR

CHP ve MHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’na, parti tabanı içindeki büyük bir kitlenin soğuk baktığı belirlenen araştırmada en dikkat çeken sonuç ise; CHP ve MHP seçmenleri içersindeki büyük bir oranın cumhurbaşkanlığı seçimlerinde sandığa gitmeyeceği oldu. Buna göre, CHP’li olduğunu söyleyenlerin yüzde 29’u, MHP’li olduğunu söyleyenlerin ise yüzde 18’i oy kullanmayacağını dile getirdi. Ankette bu oranın, BDP’de yüzde 6 iken AK Parti’de ise yüzde 4 olduğu vurgulandı.

ERDOĞAN’A, HER KESİMDEN DESTEK

Araştırmada dikkat çeken bir diğer sonuç ise, Başbakan Erdoğan’a her parti ve kesimden destek gelmesi oldu. Buna göre, CHP’lilerin yüzde 2’si, MHP’lilerin yüzde 11’i ve BDP’lilerin yüzde 8’i, Başbakan Erdoğan’ı cumhurbaşkanlığında görmek istediklerini belirttiler. Dört parti dışında olduklarını söyleyenlerin veya partisini belirtmek istemeyenlerin ise yüzde 46’sı yine Başbakan Erdoğan’a destek vereceklerini aktardı.

AÇIKARA ERDOĞAN ÖNDE

Araştırma sonucuna göre ise; yüzde 47’lik oran ile 4131 kişi Başbakan Erdoğan’ı cumhurbaşkanı görmek istediğini kaydetti. CHP ve MHP’nin çatı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu ise, yüzde 29’luk oran ile 2523 kişinin desteğini aldı. Selahattin Demirtaş da yüzde 8’lik oran ile 703 kişinin olurunu aldı. Söz konusu anket çalışmasında, mevcut seçim sistemi ve Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) açıkladığı şekliyle yani seçim sonuçlarının sandığa gidenlerin oranı üzerinden yapılması ve sandığa gitmeyenlerin yok hükmünde sayılması dikkate alındığında ise Erdoğan’ın yüzde 56 oy oranı ile ilk turda cumhurbaşkanı olacağı vurgulandı. Bu şekilde yapılan değerlendirmede, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun yüzde 34 ve Selahattin Demirtaş’ın da yüzde 9 oy aldığı kaydedildi.

ÇATI ADAYI İMZAYA AÇTILAR

Öte yandan, CHP ve MHP, ortak cumhurbaşkanı adayları İhsanoğlu için başvuru dilekçesini ayrı ayrı imzaya açtı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partilerinde dilekçeleri ilk imzalayan oldular.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi de iki partinin dilekçelerini ayrı ayrı mı yoksa ortak mı vereceği sorusu üzerine, henüz netleşmediğini, ikisinin de olabileceğini vurguladı. Hamzaçebi, başvurularını 29 Haziran Pazar günü yapmak için cuma günü randevu alacaklarını ifade etti.