Muhalefet yenilgiyi gördü
Untitled-20
Erken seçim olursa sonuç ne olur?
26 Ağustos 2016
Untitled-18
HDP barajı aşamaz çünkü…
26 Ağustos 2016
Hepsi

Muhalefet yenilgiyi gördü

Untitled-19

CHP’nin hazırlattığı “2015 Seçim Güvenliği” raporunda ‘2015 seçimlerinde hile yapılacağı’ iddia edilerek, ‘geçmiş seçimlerde de seçimlere hile karıştığı’ savunuldu. Her seçim sonrası ‘sandıkta hile’ iddiasını gündeme getiren CHP ve muhalefet partilerinin bu tutumunu uzmanlar, ‘CHP’nin mağlubiyeti kabul ettiği’ ve ‘başarısızlığa bahane bulmaya çalıştığı’ şeklinde yorumladı.

MÜCAHİT GÜNDOĞDU / ANKARA – CHP’nin hazırlattığı “2015 Seçim Güvenliği” raporunda ‘2015 seçimlerinde hile yapılacağı’ iddia edilerek, ‘geçmiş seçimlerde de seçimlere hile karıştığı’ savunuldu. Her seçim sonrası ‘sandıkta hile’ iddiasını gündeme getiren CHP ve muhalefet partilerinin bu tutumunu uzmanlar, ‘CHP’nin mağlubiyeti kabul ettiği’ ve ‘başarısızlığa bahane bulmak” şeklinde yorumladı. CHP’nin iktidar olamayacağını bildiğini ifade eden araştırma şirketleri ise, CHP’nin böyle bir yola başvurmuş olmasının kendilerine güvenmediklerini gösterdiğini belirttiler.

KULAT: YENİLGİYE KILIF ARAYIŞI

MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, CHP’nin hazırladığı raporla ilgili olarak şunları söyledi: “Şimdiden seçimle ilgili hilelerin öne çıkarılması, bunun bir kısım medyada, bir kısım araştırma firmalarında dile getirilmesi, muhalefet partisi başkanlarının ağzıyla bunun ifade edilmesinin anlamı, peşinen yenilgiyi kabul etme ve yenilgiye kılıf bulma çabasıdır. Ana Muhalefet Partisinin iktidar olmak gibi bir iddiası yok. ‘Seçimde şaibe olacağı’ iddiası paralel kaynaklı uluslararası yapılar tarafından üretiliyor. Ak Parti’nin tek başına iktidar olacağı yolunda hiçbir tereddüt yok. Bunu net verilerle söylüyoruz. Bir kısım medya ve medyayla bağlantılı araştırma şirketleri ise seçimde hile olacağına dair böyle iddiaları dile getiriyorlar.”

BOSTANCI: ŞAİBEYE SIĞINIYORLAR

Ak Parti Grup Başkanvekili ve Amasya Milletvekili Naci Bostancı, konuya ilişkin olarak şöyle konuştu: “CHP seçimlere yönelik her zaman şaibe oluşturmak için çabalıyor, kaybetme nedenlerini sosyal politik olarak anlamak yerine şaibeye bağlamaya çabalıyorlar. CHP’ye seçimleri kaybettiren de zaten tam bu zihniyetleridir. Başarısızlıklarını bu tip propagandalarla örtmeye çabalıyorlar, bu tarz onları asla başarıya ulaştıramayacaktır.”

PETEK: MIZIKÇILIK YAPIYORLAR

Ak Parti Burdur Milletvekili Adayı ve Emekli Cumhuriyet Başsavcısı Reşat Petek, CHP’nin hile iddialarıyla ilgili şunları söyledi: “Seçmenin sandık başındaki özgür iradesiyle oy kullanması ve bunun açık tasnifle YSK’ya ulaştırılması hükümetin denetiminde değildir, YSK’nın denetimindedir. Tehdit, baskı ve her türlü şiddete karşı hükümet her türlü tedbiri alır ve almakla da görevlidir. Oyu kimlerin kullanacağı, sandık seçmen listeleri tamamen YSK’nın denetimindedir.  O bakımdan sadece Ak Parti’yi karalamaya yönelik bir raporla algı oluşturmaya çalışıyorlar. Bunun da temel sebebi şu; gün geçtikçe kamuoyu yoklamaları gösteriyor ki, Ak Parti tek başına iktidar olacağı gibi Anayasa’yı değiştirecek bir çoğunluk elde etme yolunda ilerliyor. HDP’nin barajı aşamayacağı da ortaya çıkınca, şimdiden mızıkçılık yapıyorlar ve ‘biz demiştik’ demek için de böyle bir gerekçe oluşturmaya çalışıyorlar. Türkiye’de sadece bu seçime özgü değil yıllardır YSK’nın kontrolünde yapılır, sandık listelerinin kontrolü de kimlerin oy kullanıp kullanmayacağı da tamamen yargı denetimindedir. Biz bu konuda bu tip raporlara itibar edilmemesi gerektiğini ifade ediyoruz.”

ÖZEKİN: BAHANE BULACAKLARINA PROJE ÜRETSİNLER

Ak Parti Uşak Milletvekili Adayı Eyüp Gökhan Özekin, CHP’nin ‘hile’ bahanesine sığınmasıyla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Şimdiye kadar seçimlerde hile olduğunu ispatlayabildiklerine dair ellerinde hiçbir şey yok. Bundan sonraki seçimde de mağlup olmanın beklentisi var. Her seçimde kaybediyorlar ve her seçimde hile var diye tezviratta bulunuyorlar. Bunu her seçimde yapıyorlar. Şimdiden başarısız olacaklarını anlamış durumdalar bu yüzden çamura yatıyorlar. Bunu yapacaklarına seçime hazırlansınlar, halka proje sunsunlar ama onlarda böyle bir şey yok”.