Mehmet Ali Kulat: Seçim barajı kalkarsa siyasi dengeler bozulur
Untitled-10
Muhafazakarlık giderek azalıyor
26 Ağustos 2016
Untitled-18
BDP / HDP ne yapmak istiyor?
26 Ağustos 2016
Hepsi

Mehmet Ali Kulat: Seçim barajı kalkarsa siyasi dengeler bozulur

Untitled-2

Mehmet Ali Kulat, seçim barajının kalkması halinde, Türkiye’de bütün dengelerin bozulacağını söyledi.

Seçim barajının kaldırılması durumunda Meclis’te en az 6 partili bir tablonun oluşacağının altını çizen Mehmet Ali Kulat, Bu durumun Türkiye’de siyasi istikrar adına bütün dengelerin bozulacağı anlamına geleceğini iddia etti.

Mehmet Ali Kulat, seçim barajının kaldrırılmasıyla birlikte hem iktidar hem de muhalefet partilerinde ciddi değişiklikler olacağını söyledi. Kulat, barajın % 3’e düşürülmesi durumunda Saadet partisi ve Büyük Birlik Partisi’nin barajı aşacağını söyledi.

İşte Mehmet Ali Kulat’ın Gazete Vahdet’e yaptığı o açıklamaları:

– Seçim barajı kalkarsa tablo nasıl oluşur?

Seçim barajı düşerse oluşacak tablo iktidarın lehine bir durum olmaz. Ciddi bir sıkıntı olur. İktidarın lehine olmaz derken barajı aşan bugünkü sistem içerisinde barajı aşan her parti belli sayıda vekil çıkartır. Barajı aşmadığı müddetçe de yüzde 9,5 olan bir partinin birinci partiye artısı oluyor.

TÜRKİYE’DE SİSTEM TÜMDEN KİLİTLENİR

– Barajın kaldırılması Türkiye siyaset sistemini nasıl etkiler?

Bugün Türkiye genelinde baktığımızda seçim barajı kaldırılırsa yüzde 5,3 olan HDP çıkardığı vekil sayısının ikiye katlar. Saadat Parti ve ya da Büyük Birlik Partisi gibi partiler büyük sayıda vekil çıkarırlar. SP ve BBP en az 5’er tane vekil çıkartırlar. Özellikle Doğu ve Güneydoğu’da bazı aşiretlerin adayları ciddi oy potansiyeli olur. Baraj kalkarsa, Türkiye’deki sistem baştan sona tümden kilitlenir ve bütün sistem dağılır.

Türkiye’de baraj sistemi sıfırlanırsa bütün dengeler bozulur, yüzde 3’e inerse Meclis en az 5-6 partili bir hale gelir. Bu durum da Türkiye’de siyasi istikrar adına bütün dengeler bozulur.

– Seçim barajı kaldırılırsa bundan en çok hangi parti veya partiler etkilenir?

Baraj olmazsa hem AK Parti’de, Hem CHP, MHP ve HDP’de ciddi değişiklikler olur. MHP’ye oy veren  BBP’li olup nasıl olsa bizim parti barajı aşamıyor diyerek MHP’ye destek veren insanlar desteğini çekerler. Gönlü SP’de olup nasılsa SP barajı aşamıyor diyerek AK Parti’den oy alırlar. Ya da CHP’yi kendileri için yeterli bulmayıp marjinal partilerde olan komşu seçmen büyük ölçüde kendi partisine oy verir. Dolayısıyla bütün partiler etkilenecek.

– Yarın seçim olsa partilerin oy dağılımı nasıl olur?

Türkiye peş peşe iki tane seçimden geçti. Burada yüzde 45-50 bandındaki bir AK Parti ve onun ardından AK Parti’nin yüzde olarak yarısı kadar oy alan CHP onun da yarısı kadar oy alan MHP şeklinde bir yapı var. Şuan da bu durum bugünkü seçim sistemi içiresinde yatay bir seyir takip ediyor. Büyük bir değişiklik olmadı. Yarın için genel seçim olsa AK Parti yine % 45-50 bandında bir oyla, CHP % 22-25 bandıyla, MHP % 12-14 bandında, HDP’de % 5’lerde bir oyla karşımıza çıkar. Küçük partilere gelince % 1-2’lerde yer alırlar. Ancak eğer böyle bir seçim dağılımı olursa emanet oy dediğimiz kendi partisinin barajı aşamaması mümkün görünmediği için seçime girecek parti sayısına bağlı olarak kesinlikle meclis’te 3 parti değil 4 parti değil 10 partiyi rahatlıkla görürüz.

– Baraj tümden kalkmak yerine yüzde 3 ya da 5 olursa ne olur?

% 3 olduğunda kesinlikle SP ve BBP de barajı aşar. Hatta yeni bir sol parti de barajı aşabilir.

Röportaj: Vedat Yavuz / GAZETE VAHDET