HDP İllallah dedirtti
Untitled-4
Mehmet Ali Kulat: Seçim barajı kalkarsa siyasi dengeler bozulur
26 Ağustos 2016
Untitled-38
AK Parti’nin oyu % 50.2
26 Ağustos 2016
Hepsi

HDP İllallah dedirtti

Untitled-2

Mehmet Ali Kulat: “7 Haziran’dan sonra yüzde 13’lük oy HDP’lileri öyle şımarttı ki, bölge insanına illallah dedirtti. HDP’yi barış elçisi gibi gören vatandaş, bunun böyle olmadığını gördü.”

SELİM ERCAN / ANKARA

MAK Danışmanlık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, HDP’nin oylarının düşüş nedenlerini değerlendirdi. Kulat, “Vatandaş, eğer HDP Meclis’e girerse ‘AK Parti’nin başlatmış olduğu çözüm süreci başarıya ulaşacak. 30 yıldır devam eden terör meselesi çözülecek’ gibi bakıyordu. Ama 7 Haziran’dan sonra yüzde 13’lük oy HDP’lileri öyle şımarttı ki başta HÜDA PAR’lılar olmak üzere bölge insanına uyguladıkları şiddet, sokakları kazmaları ve bölgedeki sivil insanlara karşı tavırları bölge insanına illallah dedirtti. HDP’yi barış elçisi gibi gören vatandaş, bunun böyle olmadığını gördü” dedi.

HDP BARAJ ALTI KALABİLİRDİ

Doğu ve Güneydoğu’da seçim güvenliğinin sağlandığını ancak köylerde ve kasabalarda yeterince sağlanamadığını dile getiren Kulat, “Eğer bu seçim- de büyükşehirlerdeki sağlanan güvenlik küçük yerlerde de sağlanabilseydi HDP iyice gerileyecekti. Belki barajın altında kalacaktı” şeklinde konuştu. Anket firmalarının seçim sapmalarına değinen Kulat, şöyle konuştu: “Doğu ve Güneydoğu’da güvenlik nedeniyle anketler yapılamadı. Araştırma firmaları bölgede yeterince anket yapamamaktan kaynaklanan nedenlerle başarılı olamadılar.”