HDP barajın altında
Untitled-18
HDP barajı aşamaz çünkü…
26 Ağustos 2016
Untitled-15
Erken seçimden hangi sonuç çıkacak?
26 Ağustos 2016
Hepsi

HDP barajın altında

Untitled-16

MAK Danışmanlık Başkanı M. Ali Kulat, “Hiç kimse koalisyon hayali kurmasın, HDP’nin barajı aşması mümkün görünmüyor” derken, siyasîler; “Kürt halkı, İslâmî hassasiyetlerini koruduğu sürece, Kâbe ile Taksim’i bir tutan HDP’ye oy vermez” şeklinde konuştular.

– MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, 7 Haziran seçimleri öncesi partilerin oy oranlarıyla ilgili analizlerini Yeni Akit’le paylaştı. Kulat, “HDP’nin barajı aşması durumunda bile koalisyon ihtimali yok. Kimse koalisyon hayali kurmasın. HDP hala baraj altında ve barajı aşması da bu gidişle mümkün gözükmüyor. AK Parti’nin oy oranı ise kararsızlar dağıtıldıktan sonra yüzde 45-47 bandında. AK Parti oy oranını daha da artırmak istiyorsa, seçim kampanyalarında başkanlık sistemini daha güçlü vurgulamalı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı öne çıkartan her durum AK Parti’ye yarar.” diye konuştu.

Özellikle paralel yapı ve Doğan medyasının “Halk başkanlık sistemi istemiyor” propagandası yaptığına dikkat çeken Kulat, “Bu yaygara tamamen asılsız ve Erdoğan’ı saf dışı bırakmaya yönelik bir propaganda. AK Parti bu tuzağa düşmemeli. Recep Tayyip Erdoğan’ın öne çıkartılmadığı bir seçim atmosferi AK Parti’nin aleyhine olur. Millet başkanlık sistemine sıcak bakıyor ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da başkan olarak görmek istiyor.” dedi.

Kulat, “Şunu çok iyi bilmek lazım ki, saha siyaseti konusunda Cumhuriyet tarihinin en güçlü ve başarılı siyasetçisi Erdoğan’dır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yurt dışında yaptığımız araştırmalarda biz şunu gördük; yurt dışında yaşayan vatandaşlar geçmiş yıllarda kendilerini ezik hissettiklerini söylediler. ‘Erdoğan sayesinde biz bu ezikliği aştık’ dediler. Yurt dışı seçmeninin en çok sevdiği ve tanıdığı lider Erdoğan ve 4,5 milyon, yani yüzde 5’lik bir seçmenden bahsediyoruz.” dedi.

ERDOĞAN MEYDANLARA HEYECAN GETİRİYOR

“Özellikle Erdoğan’ın meydanlara inmesiyle birlikte topluma bir heyecan geliyor.” diyen Kulat şöyle devam etti: “AK Parti, Sayın Erdoğan ve başkanlık sisteminin güçlü şekilde vurgulandığı bir kampanya yaparsa daha etkili olur. Hükümetle sanki arada bir çelişki var gibi görülüyordu ama şimdi Erdoğan’ın meydanlara inmesiyle heyecan dalgası başladı. Sayın Erdoğan’ın Diyarbakır ve Batman’da yaptığı konuşma çok önemliydi. HDP’li belediye başkanlarının kendisini karşılamaması da HDP’ye kerhen oy verenlerin oylarını çekmelerini sağlayacak bir durumdur.”

CHP VE MHP BİLE LİDERLERİNİN ERDOĞAN GİBİ OLMASINI İSTİYOR

Kamuoyu araştırmalarında MHP ve CHP tabanına ‘Nasıl bir lider istiyorsunuz?’ sorusu yönelttiklerini anlatan Kulat, aldıkları cevapları şöyle ifade etti: “Bu soruya MHP’li seçmenlerin çok büyük çoğunluğu isim vermeden Tayyip Erdoğan’ı tarif eden cevaplar verdiler. Aynı durum CHP tabanında bile var. Dayatmalara karşı dik duran, yeri geldiğinde çocuklarla, gençlerle vakit geçiren, yoksul ailelerin sofrasına konuk olan, simit yiyip çay içen, şefkat ve merhamet gösteren bir lider profili istediklerini söylüyorlar. Tanımlama yaparken Erdoğan’ın siyasi profilini anlatıyorlar.”

HDP’nin baskıcı ve din karşıtı söyleminin toplumda negatif etki oluşturduğuna da değinen Kulat, “HDP 81 ilde yaptığımız tüm ölçümlemelerimizde halen barajın altında gözüküyor. Son araştırmamızda HDP yüzde 8 – 8,5 bandında yer alıyordu. HDP’nin son günlerde yaptığı Kabe – Taksim kıyaslaması ve beyannamelerinde yer verdikleri din karşıtı söylemlerin toplumda olumsuz algılar meydana getirdiği açık. HDP’nin bu söylemle ve bu politikayla barajı aşması zor görünüyor. HDP bu tavrıyla dindar Kürtlerden oy alamadığı gibi batı bölgelerinden umduğu oyları da alamaz.” şeklinde konuştu.

DİNDAR KÜRTLERİ RENCİDE ETTİ

Siyasetçiler ve STK temsilcileri ise, HDP Eş Başkanı Selahattin Demirtaş’ın; “Din derslerini kaldıracağız!.. Diyanet’e son vereceğiz!.. Müslümanlar için Kâbe neyse, işçi için de Taksim odur!.. Ermeni soykırımını tanıyacağız” sözleri ile, “Müslüman Kürt halkı”nı rencide ettiğini belirterek, “Kürt halkı, İslâm dini konusunda son derece hassastır… Demirtaş, bu söylemiyle dindar Kürtlerden, kan akan musluk afişleriyle de Batı bölgelerinden oy alamaz” dediler.