HDP barajı aşamaz çünkü…
Untitled-19
Muhalefet yenilgiyi gördü
26 Ağustos 2016
Untitled-16
HDP barajın altında
26 Ağustos 2016
Hepsi

HDP barajı aşamaz çünkü…

Untitled-18

7 Haziran seçimleri öncesi, HDP’nin söylemleri ile silahlı kanadı PKK’nın baskı ve tehdit içerikli eylemleri ‘Barajı geçme’ umutlarını tüketti… HDP’nin hem paralel yapı, hem de Ermeni diasporası tarafından destek görmesi de, bölgedeki Müslüman Kürtlerin tercihini etkiledi.

MUHAMMET KUTLU / ANKARA – Muhalefet partilerinin anket yaptırdığı “Gezi kafalı” kamuoyu araştırma şirketleri, seçimler yaklaştıkça AK Parti’nin oylarını cömertçe muhalefet partilerine dağıtırken, seçim sonuçlarındaki başarısıyla tanınan MAK Danışmanlık Başkanı Mehmet Ali Kulat, partilerin son “gerçek” oy oranlarını Akit’le paylaştı. Kulat’ın aktardığı verilere göre, AK Parti yurtdışı oyların da katılımıyla yüzde 45’i rahatlıkla aşıyor. CHP’nin oy oranı yüzde 25-27 bandında sabit kalırken, MHP’nin oy oranı yüzde 14-16 aralığında görünüyor. HDP ise barajı aşamıyor.

HDP YURTDIŞI OYLARDA HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAYACAK

Mehmet Ali Kulat, yurtdışı oylarla ilgili yaptıkları anket çalışmasının ilk verilerine göre, yurtdışına bel bağlayan HDP’nin ve onun barajı geçmesi hayalini kuranların büyük bir hayal kırıklığına uğrayacağına dikkat çekti. Kulat, yurtdışı seçmenin yüzde 60’a yakın oranda AK Parti’ye oy vereceğini belirtirken, HDP’ye yurtdışında oy verebilecek kişilerin önemli bölümünün, Türkiye Cumhuriyeti’nde oy kullanma yetkisi olmayan kişilerden oluşmasının, bu parti için dezavantaj olduğu bilgisini paylaştı.

HDP LGBT’Lİ ADAY GÖSTERDİ

Kulat, “CHP ve HDP’yi aynı üst akıl yönlendirmektedir. Bu üst akıl, CHP’yi, MHP’yi hedef almak üzere, Mersin, Adana gibi CHP-MHP arasında geçirgenliğin yüksek olduğu bölgelere yönlendirirken, HDP’yi de küçük yüzdelik oylara sahip uç sol seçmene yönlendirmektedir. HDP şu anda uç sol gruplar, LGBT tercihliler ve Türkiye’deki azınlıkları hedef almıştır. HDP’nin ana hedefi, özellikle Türkiye’de Türklerin dışında İslami hassasiyeti olmayan uç sol gruplardır. Örneğin HDP Eskişehir’de LGBT temsilcisi bir aday göstermiştir. Özellikle dindar Kürt seçmen tereddüttedir. HDP marjinal gruplara yönelirken, aynı listede bir müftüyü, bir homoseksüelle aynı anda gören seçmen üzerinde kuşku oluşturmaktadır” dedi.

PKK’DAN VATANDAŞA OY TEHDİDİ

PKK’nın tehdit  mektupları ile HDP’ye oy istemesi, bölge halkının sabrını taşırdı.

ANKARA – PKK’nın silahlı kanadı HPG, vatandaşlara mektup göndererek, “Eğer sizin ailede bir tek oy AKP veya başka bir partiye gitsin o zaman hesabımız da büyük olacağını sizin bilmeniz gerekir” tehdidinde bulundu.

7 Haziran Genel Seçimleri yaklaşırken, PKK’nın silahlı kanadı HPG’nin, güneydoğuda bazı illerde, AK Parti’ye veya başka bir partiye oy vermemeleri yönünde vatandaşları tehdit ettiği ortaya çıktı.

“HPG” imzalı tehdit mektuplarında, AK Parti milletvekili adayları ile görüşen ve evlerinde ağırlayan vatandaşlara şu tehditlerde bulunuluyor:
“Biz bir hususa anlam veremiyoruz. Yani AKP bu kadar kirlenmişken nasıl olur da yanında yer alıyorsunuz. Ya anlamıyorsunuz ya da sizi satın alacak paralar akıtmaktadır. Eğer bu duyduklarımız gerçek ise o paraları burnunuzdan getirmesini gayet iyi bildiğimizi sizin de bilmeniz gerekli.

Eğer sizin ailede tek bir oy AKP veya başka bir partiye gitsin o zaman hesabımız da büyük olacağını sizin bilmeniz gerekir.”

AVRUPA ERMENİLERİ HDP’YE OY İSTEDİ

BRÜKSEL – Avrupa’daki Ermeni diasporasının çatı örgütü HDP’ye oy istedi. 1915’te 500 bine yakın Kürt’ü hunharca katleden Ermeniler’in HDP’ye destek vermesi, “Kürtlerin temsilcisi olduğunu iddia eden HDP gerçekte kimin temsilcisi” dedirtti.

Avrupa Ermeni Federasyonu’ndan yapılan açıklamada, “Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarına 7 Haziran seçimlerinde HDP’ye oy vermeleri çağrısı yapıyoruz.

Federasyonumuzun HDP’ye desteği ortak çıkarı ilgilendiren birçok konuda paylaşılan değerler ve yaklaşımlara dayanmaktadır” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada Ermeni Federasyonu’nun HDP’yi Türkiye’de “ilerici bir güç” olarak gördüğü ve bu partinin bazı etnik Ermenileri milletvekilliğine aday göstermesini desteklediği belirtildi.
Ermeni Federasyonu’nun açıklamasında “TBMM’de bir HDP grubu özgürlük, eşitlik, barış ve adaletten yana bir partinin mevcudiyeti anlamına gelecektir” denildi.

Avrupa Ermeni Federasyonu, kuruluşundan itibaren diyalog içinde bulunduğunu belirttiği HDP’ye seçimlerde başarı diledi.