Erken seçim sonucu değiştirmiyor
Untitled-22
1 yıl sonra erken seçim olur
26 Ağustos 2016
Untitled-10
Muhafazakarlık giderek azalıyor
26 Ağustos 2016
Hepsi

Erken seçim sonucu değiştirmiyor

Untitled-15

Yarın bir erken seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz? sorusuna katılımcıların yüzde 42.5’i AK Parti, yüzde 24.5’i CHP, yüzde 15.5’i MHP, yüzde 10.5’i HDP cevabını verdi.

SELİM ERCAN/ ANKARA

MAK Danışmanlık seçim sonrası ilk anketini kamuoyuyla paylaştı. 20 il, 194 ilçede 5 bin 500 kişiyle yüz yüze yapılan ankette ilginç sonuçlar ortaya çıktı. Yapılan ankete göre “Yarın bir erken seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?” sorusuna katılımcıların yüzde 42.5’i AK Parti, yüzde 24.5’i CHP, yüzde 15.5’i MHP, yüzde 10.5’i HDP cevabını verdi.

SEÇMENİN KOALİSYON TERCİHİ 

“7 Haziran seçimleri sonrası nasıl bir koalisyonun kurulması size göre en doğru olur?” sorusuna da katılımcıları yüzde 22’si “erken seçim yapılmalıdır”, yüzde 22’si “AK Parti+MHP koalisyonu”, yüzde 20’si “CHP+MHP+HDP koalisyonu”, yüzde 18’i “AK Parti+CHP koalisyonu” cevabını verdi. Katılımcıların yüzde 10’u ise koalisyonla ilgili görüşünü belirtmekten kaçındı.

 

YÜZDE 60 TEK PARTİ DAHA İYİ

“Koalisyon hükümetlerinin tek partili bir hükümetten daha başarılı olup olmayacağı konusunda ne düşünüyorsunuz?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 60’ı  “koalisyon hükümetleri tek partiden daha başarısız olur”, yüzde 25’i “koalisyon hükümetleri tek partiden daha başarılı olabilir” cevabını verirken yüzde 15’lik dilim ise görüşünü beyan etmedi.

SEÇMENİN RENGİ DEĞİŞMEYECEK

“7 Haziran seçimleri hariç herhangi bir seçimde AK Parti’ye oy verdiniz mi?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 60’ı “evet” derken, yüzde 20’si “hayır” dedi. yüzde 20’lik dilim ise görüşünü açıklamadı. “Erken seçim olsa siyasi parti tercihiniz değişir mi? sorusuna ise katılımcıların yüzde 74’ü “değişmez” yüzde 14’ü “değişebilir” geriye kalan yüzde 12’lik kısım ise kararsız olduklarını belirtti.

SEÇMEN DERS VERMEK İSTİYOR

“7 Haziran seçimlerinde politik görüşünüzden farklı bir nedenle bir başka partiye oy verdiniz mi? Verdiyseniz niçin?” sorusuna, katılımcıların yüzde 55’i “bir siyasi parti barajı geçsin diye”, yüzde 35’i “bir siyasi partiyi uyarmak için” derken, geriye kalan yüzde 10’luk kesim ise görüş beyan etmedi. “Türkiye’deki seçim sistemi değişmeli midir?” sorusuna ise katılımcıların yüzde 56’sı “değişmelidir”, yüzde 24’ü “değişmemelidir”, yüzde 20’si  ise görüşlerini belirtmedi.