Cemaat intihar etti
Untitled-37
Son ankete göre AK Parti İzmir’de de lider
26 Ağustos 2016
Untitled-34
Muhalefette çatı çatlağı
26 Ağustos 2016
Hepsi

Cemaat intihar etti

Untitled-36

Başbakan Erdoğan liderliğindeki AK Parti iktidarı ile karşı karşıya gelen herkes kaybediyor. 30 Mart seçimlerinde CHP ve MHP’nin hüsranı konuşuluyorken, kanaat önderleri, ‘seçimlerin asıl kaybedeninin Cemaat’ olduğunu söyledi.

MUHAMMET ERDOĞAN / ANKARA – Başbakan Erdoğan liderliğindeki AK Parti iktidarına savaş açanlar hep kaybediyor. 12 yıllık iktidarında Erdoğan; askeri cuntayı, vesayetçi yargıyı ve sivil muhalefeti dize getirdi. Dize getirilenler listesinin sonunda ise, AK Parti’ye adeta savaş açan Gülen grubu var. 30 Mart seçimlerinde CHP ve MHP’nin hüsranı konuşuluyorken Akit’e açıklamalarda bulunan kanaat önderleri, ‘seçimlerin asıl kaybedeninin Cemaat’ olduğunu vurguluyor.

CEMAAT İLK DEFA MUHALEFETE GEÇTİ

Yola çıktığı günden itibaren hep güçlülerin yanında olan Gülen Cemaati, Kenan Evren’den Süleyman Demirel’e, Bülent Ecevit’ten Tansu Çiller’e ve son olarak da AK Parti’nin ilk 10 yılına kadar hep iktidar partileriyle omuz omuza yoluna devam etti. Bugüne kadar hep iktidara yanaşan Cemaat ilk defa muhalefete geçerek AK Parti iktidarına savaş açtı. Cemaat seçimler öncesi; elemanları, kanalları, gazeteleri, polis ve yargı içindeki üyeleri, uluslararası bağlantıları, montaj ve dublaj kasetleri ile Erdoğan aleyhinde çalışmalar yürüttü. Hatta Erdoğan’a ceza kesmek için CHP ve MHP ile ortak hareket etti.

YAPTIKLARI İŞE YARAMADI

Cemaat, 30 Mart yerel seçim sonuçlarının açıklanması ile yaptıkları çalışmaların işe yaramadığını gördü. Sonuç olarak; CHP ve MHP, AK Parti’ye karşı bozguna uğrarken Erdoğan’a savaş açmadan önce milyonlarca sempatizanı olan Gülen Cemaati’nin, o milyonların desteğini kaybettiği görüldü.

“CEMAATİN YAPTIĞI İNTİHAR FAALİYETİDİR”

Konu hakkında Akit’e konuşan MAK Danışmanlık Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat, “Seçimlerin esas kaybedeni Cemaat oldu. Cemaatin yaptığı intihar faaliyetidir. Cemaat harakiri yapmıştır. Bu sürecin sonunda, bana göre Cemaat vatandaş nazarında bitmiştir. Vatandaş şu anda Cemaat okullarından çocuklarını almaya çalışıyor, dershanelerden almaya çalışıyor, yurtlarından evlerinden almaya çalışıyor. Dönem sonunda göreceksiniz bu yerlere devam öğrencisi sayısı 3’te 1’e inecek. Tam bir çözülme yaşıyorlar. Mütevelli heyetlerinde kopmalar yaşanıyor. Esnaf gruplarında dağılma var. Şu anda tam bir çözülme sürecine girdiler” ifadelerini kullandı.

“GÜRÜLTÜSÜ ÇOK AMA ETKİNLİĞİ AZMIŞ”

Server Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve Ak Parti Ankara eski Milletvekili Ersönmez Yarbay ise, “Cemaat, AK Parti’ye karşı savaş açmıştı. Seçimler sonunda anladık ki; Cemaat, A partisini veya B partisini desteklediğinde bir sonuç alınmıyor. Yani gürültüsü çok ama etkinliği azmış. Güçleri yokmuş. Bunu gördük. Cemaatlerin görevi siyaset değilmiş. Bunu da herkes anladı. Sonuç olarak AK Parti büyük bir zaferle seçimlerden çıktı. Cemaat de öğrendi ki, AK Parti ile uğraşmak kolay değil” şeklinde konuştu.